ІНФОРМАЦІЯ з моніторингу погодних умов та стану рослин зернових культур на 29.04.2021 р. в північно-східній частині України

Новини

    Погодні умови, що склалися у квітні в Сумській області характеризувались значними коливаннями температур в нічні та денні години, а також рясними опадами у вигляді дощу та мокрого снігу. Середньодобові температури повітря, починаючи від 15.04, становили 5-120С. Спостерігались короткочасні заморозки на поверхні ґрунту до 1-20С нижче нуля, які не завдали шкоди рослинам озимих культур, лише на деяких площах спостерігалось незначне обмерзання поверхні листків у ранніх ярих культур. Пройдені опади, яких випало у ІІ декаді квітня у кількості 29 мм при багаторічній нормі 12 мм та незначні середньодобові температури повітря сприяли накопиченню продуктивної вологи в ґрунті. Зокрема, в орному горизонті її міститься 28-30 мм, півметровому – біля 80, а метровому 185-190 мм, що відповідає середнім багаторічним показникам на цей період. Температура ґрунту на глибині вузла кущення озимих культур становить 8-110С. На глибині 10 см – 8-100С.

   Перебіг погодних умов квітня місяця був сприятливим для розвитку озимих культур, оскільки характеризувався незначним наростанням позитивних температур та достатнім вологозабезпеченням, що особливо було на користь посівам озимих культур, які ввійшли в зиму у фазі 2-3 листків та шилець. Такі посіви на даний час перебувають у фазі кущення. Озима пшениця, що ввійшла в зиму в доброму стані (у фазі кущення) перебуває у фазі початку виходу в трубку.

    Першочерговим на даний час є контроль бур’янів та хвороб у посівах озимих культур, оскільки наявність вологи та тепла сприятиме їхньому активному поширенню.

    Вибір гербіциду залежить, в першу чергу, від видів бур’янів на кожному конкретному полі. Але за ситуації, коли відбувається повільне наростання температур, перевагу слід надавати гербіцидам з відносно широким спектром дії на бур’яни і тим препаратам, які ефективно діють за відносно низьких температур повітря (вище +5°С). Це в основному препарати з групи сульфуронів, які, крім знищення бур’янів за відносно низьких температур повітря, відзначаються певною ґрунтовою дією, захищаючи посіви озимої пшениці від вторинного забур’янення в період інтенсивного випадання опадів у червні, коли боротьба з бур’янами за допомогою гербіцидів практично неможлива.

   На даний час першочерговою загрозою в полях зернових є зимуючі бур’яни, а саме: підмаренник чіпкий, ромашка непахуча, талабан польовий, кучерявець Софії, якщо гербіцид не вносився восени. Для такого видового складу дієвими будуть гербіциди з наступними діючими речовинами: трибенурон-метил, тифенсульфурон-метил, 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д, флорасулам.

  На полях з перерослим підмареником, осотами, падалицею імі- та трибенурон-стійкого соняшнику доцільно використовувати препарати на основі флорасулама. Середньодобова температура для внесення має становити не менше +5ºC.

   Для боротьби з осотом в посівах зернових доцільно використовувати клопіралід,  у фазі від початку кущення до другого міжвузля (ВВСН 32), який також діє на бур’яни родини айстрових, а також контролює види ромашки, кульбабу, чортополох.

       Заступник директора з наукової роботи 

       Інституту сільського господарства

       Північного Сходу НААН                                                                                  М.Г. Собко